Az érzelmi vagy másnéven verbális bántalmazást, az emberek túlnyomó többsége elbagatellizálja és sajnos még nem (!) a bántalmazás témakörébe sorolja. Melynek egyik oka az lehet, hogy Ők úgy vélik, mindez csak a Te fejedben létezik és egy „túlságos érzékeny vagy”, „paranoiás vagy” megbélyegzéssel a téma le is van zárva részükről. Ezen a ponton bődületes hibát követ el a környezeted, mivel a bántalmazó így hamarabb képes eléri a célját. Vagyis egy idő után, már Te is saját magadat fogod okolni a körülötted zajló összes eseményért, mint pl. a partnered rendkívüli viselkedéséért, a kirohanásaiért. Ami nem más, mint manipuláció. És itt jön a képbe a másik ok, mely valójában összefonódik az elsővel. A környezeted is ugyanúgy manipulálva van, mint Te.
Photo by Emre Kuzu from Pexels
Na, de nézzük is, hogy mik utalnak arra, hogy ha egy bántalmazó kapcsolatban élsz:
1. Kisajátítás
2. Sértegetés
5. Büntetés és / vagy bűntudatkeltés
6. Szolgalét
7. Féltékenység
8. Manipuláció
9. Tettlegesség
+1. Függőségek
Még ha csak egyetlen egy tényezőt is fedezel fel a párkapcsolatodban, megéri óvatosnak lenned és tudatos figyelmet fordítanod rá, hogy az valóban bántalmazó-e, vagy „csak” véletlenszerű, nem megfelelő kommunikáció következménye. Azonban, ha a fentiek közül több pont is ismerősen hangzik, akkor elég nagy az esély, hogy az egy mérgező párkapcsolat, mint amilyenben én is éltem egy mentálisan beteg emberrel, aki feltehetőleg nárcisztikus személyiségzavarban szenved.
Egyetlen egy út van, ez pedig a kilépés
Sokszor hallani, hogy rengeteg Nő él fizikailag bántalmazó kapcsolatban és nem tudnak (vagy nem akarnak) kiszállni. Ez nyilvánvalóan igaz lehet Férfiakra is, de legyünk őszinték, az jóval ritkább. Viszont, ami az érzelmi zsarolást illeti, az ugyanúgy érinti Őket is, mint minket Nőket.
A történet iróniája, hogy én személy szerint soha nem tudtam megérteni ezeket az embereket. Hiszen kívülről nézve nagyonis egyszerűnek tűnhet meghozni a döntést, hogy kilépsz egy szemmel láthatóan romboló kapcsolatból. A döntést valóban könnyű meghozni, persze csak egy bizonyos pont után. Viszont a konkrét lépések megtétele abban a lelkiállapotban, úgy hogy szinte egy barát sincs már körülötted és ne adj Isten, külföldön élsz, távol a családodtól, azért eléggé lehetetlennek tűnik. De hidd el, nem az! Szerencsére a lélekjelenlétem dominált a szégyenérzetemmel felett és így még éppen időben volt bátorságom segítséget kérni az egyetlen megmaradt (!) barátnőmtől, aki a szó legszorosabb értelmében kimenekített abból a kapcsolatból.
Felépülés a szakítás után
Több, mint 1,5 éve kőkeményen dolgozom azon, hogy újraépítsem magamat. Minden létező szabad percemet önfejlesztésre szánok és tudatosan dolgozom az önismeretemen. Hosszú még az út előttem, de legalább már biztosan tudom, hogy JÓ az irány. Közhelynek tűnhet, de az, hogy kiszálltam egy ilyen kapcsolatból és elkezdtem begyógyítani a brutálisan mély sebeimet, az újjászületés élményét adta.
Amennyiben Te is hasonló cipőben jársz / jártál, akkor ez a blog Neked szól! Megosztom Veled minden felismerésemet, valamint mindazt, ami nekem bevált és hozzájárult ahhoz, hogy képes legyek kimászni a saját magam által ásott gödörből.
Az elkövetkezendő bejegyzéseimben részletesebben mutatom be a fent említett pontokat, mellyel célom, hogy még érhetőbbé és mielőbb felismerhetőbbé váljon számodra is, ha egy kapcsolat (legyen az szerelmi vagy "csak" baráti) már inkább romboló hatású. Elsőként a kisajátítás, a sértegetés, a szolgalét és a féltékenység lesz terítéken, melyet itt olvashatsz.
Kíváncsian várom a hozzászólásodat, történetedet, kérdéseidet itt a komment szekcióban vagy elküldheted privát üzenetben a Facebookon vagy akár az Instagram oldalamon is.
Mottóm: Tegyünk napi szinten a lelki egészségünkért is!
Forrás: 10 Signs You May Be in an Emotionally Abusive Relationship