Bántalmazotti Lét / Felismerés / Önfejlesztés

Mindig Van Választásod!

Mindig Van Választásod!

Játszmák és állandó taktikázások

Avagy egy nárcisztikus ember mindennapjai

2020. március 10. - enikokereki

Egy korábbi írásomban már utaltam arra, hogy a nárcisztikus szemszögéből léteznek a manipulálható és a NEM manipulálható emberek. Nyilvánvalóan az utóbbi kategóriába tartozó emberekkel szokott meggyűlni a bajuk. Elvégre Ők azok, akikkel képtelen egy hullámhosszra kerülni, mivel Ők nem hódolnak be neki, nem követik az instrukcióit, nem isszák minden szavát. Ezért Őket nemes egyszerűséggel, az ellenség kategóriájába sorolja be. Ennek tetejében ugyanerre a lépésre sarkallja, adott esetben kényszeríti (pl. érzelmi zsarolással) a közvetlen környezetét is, akiktől ugyebár nem csak azt várja el, hogy istenítsék Őt, hanem persze azt is, hogy vakon kövessék. Ebből egyértelműen következik, hogy aki nem így tesz, az automatikusan átkerül az ellenség táborába és természetesen onnantól kezdve a megmaradt „csapattagoktól” is az elutasító, lelketlen viselkedést követeli meg az adott személlyel szemben.

Egyszóval a nárcisztikus ember élete nem szól másról, mint játszmázásokról, állandó taktikázásokról. Muszáj, hogy folyamatosan olyan emberekkel vegye körül magát, akiknek az energiáiból tud táplálkozni. Voltaképpen ez élteti Őt, így képes életben maradni. De erről már egy másik bejegyzésemben írtam részletesen.

Egyébként az a szemlélet, hogy csak olyan emberekkel veszi körül magát, akik hajlandóak érte bármit megtenni, azt nagyon is jól csinálja. Viszont az már korántsem egy követendő példa, hogy az ezáltal generált energiákat negatívba fordítja át pl. oly módon, hogy az örökös elégedetlenkedésével lehúzza a másikat, a maximalista elvárásaival lekicsinyli a környezetét, amelyek következtében Ő felsőbbrendűként tüntetheti fel saját magát. Ha nem így tenne, fél pillanat alatt összeomlana, ugyanis az önértékelése a nullával egyenlő. Merthogy a látszólagos magabiztosságát és hatalmát nem a saját magába vetett hitéből, hanem a külvilág visszajelzéseiből építgeti, melyeket voltaképpen Ő kényszerített ki.

Borzasztóan fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a nárcisztikus ember hihetetlenül intelligens, logikus gondolkodású, aki tökéletesen átlátja a körülötte zajló eseményeket. Különféle technikákkal, módszerekkel gyakorol hatást a körülötte élőkre és bármi áron, de eléri, hogy "átalakítsa" az embereket a saját szája íze szerint.
woman-with-brown-hair-wearing-eyeglasses-1112203.jpg

Photo by Nicola Giordano from Pexels

Az egyik legtöbbször alkalmazott manipulációs módszer alapja mindössze egy aprócska gondolat, melyet, mint egy kis magot elültet a párja (vagy bárki más) elméjébe, hogy meggyőzhesse Őt valamiről, elhitessen Vele valamit. Ezt a kis gondolatot minden héten, de ami még hatékonyabb, minden egyes nap tudatosan szóba hozza, felemlegeti. Adott esetben akár naponta többször is. Ez egy eszméletlenül hatásos technika, azonban a nárcisztikus embert csak és kizárólag az önös érdekek vezérlik, így a legtöbb esetben ez a másik félre sajnálatos módon romboló hatással van. 

Ezen gondolat magocskák lehetnek többek között például, hogy miért is kell:

  • a szokásokat, a napi rutint teljesen megváltoztatni,
  • megszakítani bizonyos emberi kapcsolatokat,
  • feladni az álmokat, vágyakat, célokat és / vagy azokat abszolút mértékben a nárcisztikuséhoz igazítani.

Nem számít neki, hogy a másik embernek amúgy jól bevált szokásai, támogató emberi kapcsolatai, valamint éltető céljai vannak/voltak. Tudniillik, ha az imént felsoroltak

  • a nárciszt nem építik,
  • nincsenek előnyére,
  • nem segítik hozzá az álmai eléréséhez,
  • ráadásul egyenesen hátráltatják Őt,
  • sőt mi több, a másik fél törekvései miatt még kevesebbnek is érzi magát,

akkor bizony szükségszerű lépés a részéről az itt leírt manipulációs technika alkalmazása. Egyébiránt az utolsó ok igencsak domináns szerepet tölt be a nárcisztikus ember életében, melyről picit bővebben itt olvashatszÁmde ahelyett, hogy mélyen saját magába nézne és saját magán kezdene el dolgozni, megoldásként inkább a másikat formálja át.

Miként is képes elérni ezeket a transzformációkat? Nos, mivel Ő folyton folyvást a negatívumot keresi mindenben, így pl. egy abszolút sikertörténetben is viszonylag könnyedén meglátja a kezdeti nehézségeket, küzdelmeket, melyeket az elmesélő felületesen vagy talán egyáltalán nem is említ meg. Csakhogy addig nem nyugszik, amíg nem talál valamit, amit elég ütősnek vél ahhoz, hogy előtérbe helyezzen, felnagyítson és végeredményként egy bolhából elefántot csináljon. Addig mondogatja, bizonygatja, hogy az az apró botlás igazából egy hatalmas bukás volt, mígnem az áldozat végül csak behódol és jobb esetben csupán lelombozódik, kedvtelen lesz, rosszabb esetben pedig totálisan elmegy az életkedve, elveszti a motivációját, mert elkezdi szemlélni a dolgokat azon a szemüvegen keresztül, melyet a nárcisztikus nyomott a kezébe. Ennek köszönhetően pedig máris nem sikerként, hanem kudarcként könyveli el a történteket. Ellenben a nárcisztikus mindezt győzelemként éli meg, hiszen elérte, amit akart. Csak mindeközben az nem tudatosul benne (és kevés az esély arra, hogy ez valaha is fog), hogy attól még, hogy a másikat a földbe tiporta, Ő még nem került feljebb. Jobban mondva emberileg, erkölcsileg biztosan nem. Sőt!

Mellesleg a gondolatok átírására van egy másik manipulációs technika is, az úgynevezett „gaslighting” (beetetés), mely szintén egy előszeretettel alkalmazott módszer. Viszont erről a következő bejegyzésemben esik majd szó.

Tudtad, hogy nem csak a manipulációból lehet arra következtetni, hogy Valaki bántalmazó, romboló, egészségtelen kapcsolatban él? Rengeteg apró jel árulkodik erről. Ennek okán a legelső írásom éppen erre világít rá, ahol 10 pontban foglaltam össze a legfőbb ismérveket, melyet itt olvashatsz.

 

Kíváncsian várom a véleményedet, történetedet, kérdéseidet itt a hozzászólások szekcióban vagy küldhetsz privát üzenetet is a Facebookon, de akár az Instagram oldalamon is.

 

Mottóm: Tegyünk napi szinten a lelki egészségünkért is!

A bejegyzés trackback címe:

https://azutolsopofon.blog.hu/api/trackback/id/tr9415512898

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása