Az előző bejegyzésemben a kisajátítás, sértegetés, szolgalét és féltékenység témakörökről olvashattál, melyek ugyanúgy arra utalnak, mint a címben szereplő 3 tényező, ami pedig nem más mint, hogy egy brutálisan romboló kapcsolatban élsz. Nézzük is ezeket kicsit bővebben.
Photo by Kat Jayne from Pexels
- Érzelmeken keresztüli irányítás, azaz érzelmi zsarolás
A manipuláció voltaképpen az alfája és omegája a bántalmazói – bántalmazotti jelenségnek.
Abban az esetben, amikor a saját véleményedet, szándékaidat szeretnéd kinyilatkoztatni és ezek szöges ellentétben állnak az bántalmazó nézeteivel, akkor számíthatsz rá, hogy be fogja vetni a meggyőzési taktikáit, melyek különféle álarcokat ötlhetnek fel. A partnered képes eljátszani a sértődöttet, elhagyással is fenyegethet, továbbá a gyenge pontjaidnál fogva is megzsarolhat, amennyiben nem támogatod az Ő elképzeléseit a Világ kis és nagy dolgait illetően.
Folyton azon munkálkodik, hogy egyértelműsítse, hogy valójában Neked is az a legjobb, ami Neki, és mindeközben eléri azt is, hogy bűnösnek érezd magad, amiért nem az Ő pártját fogod. A bűntudatkeltés fejezetnél még írok erről, melyet itt olvashatsz.
Viszont időnként azért ráeszmél, hogy jócskán túllőtt a célon és ilyenkor mentegetőző, hízelgő, imádnivaló szerepeket ölt magára, viszont csakis addig, amíg úgy nem érzi, hogy megbocsátást nyert, amikoris a bántalmazási „ciklus” újból kezdetét veszi. Nagyon fontos, hogy szem előtt tartsd, senki más nem tudhatja Nálad jobban, hogy Neked mi a jó.
- Megfélemlítés
Rettentően fontos tudnod, hogy egy bántalmazó partner erőszakos megfélemlítéssel, dominanciával, erőfölénnyel is bebiztosítja a pozícióját. Bármilyen körülmények között felvillanthatja a bántalmazási eszköztárát, így világosan a tudomásodra adva azt, hogy szükség esetén nem habozik alkalmazni őket. Értsd ezt úgy, hogy amikor nem az Ő szája íze szerint történnek az események, akkor mindent megtesz annak érdekében, hogy Téged a sarokba szorítson és behódolj neki. Egy percig sem szabadna félelmet érezned a partnered társaságában. Nyugalmat, biztonságot, védelemérzetet kellene megélned a kapcsolatod minden egyes pillanatában.
- Mások hibáztatása, avagy felelősséghárítás
A partnered mindig másokat, de legfőképp személy szerint Téged okol az események alakulásáért, rosszra fordulásáért. Valamint sokszor még azért is Te vagy a hibás, ha Neki bármilyen okból kifolyólag hangulatingadozása van, hisztizik. Továbbá, ha Ő kezdeményezett egy vitát, azért is Te leszel a felelős, hiszen a Te viselkedésed, reakciód késztette támadásra. Jól jegyezd meg, hogy Te kizárólag a Te saját életedért, döntéseidért, reakcióidért vagy a felelős!
Ha a fentiek ismerősen hangzanak, tudsz velük azonosulni, akkor a 9+1 jelre vonatkozó összefoglaló írásomat itt olvashatod. A következő cikkben pedig az utolsó 3 jellemvonás részletezésével foglalkozom.
Kíváncsian várom a hozzászólásodat, történetedet, kérdéseidet itt a komment szekcióban vagy elküldheted privát üzenetben a Facebookon, de akár az Instagram oldalamon is.
Mottóm: Tegyünk napi szinten a lelki egészségünkért is!
Forrás: 10 Signs You May Be in an Emotionally Abusive Relationship